Interaktivní výstava C. a K. Kinematograf

Unikátní interaktivní výstava historie promítacích přístrojů.

Fort XVII ukrývá unikátní interaktivní výstavu historie promítacích přístrojů. Desítky exponátů je vystavených v prostorách reduitu pevnosti. Výstava vám představí optické přístroje jako zootropy a praxinoskopy, promítací přístroje od 19. století tzv. Laterny magiky, až k obří promítačce z kina MEO 5X z konce století dvacátého. Součástí je i kinosál s kapacitou 60 osob, kde moderním projektorem promítáme nejstarší filmy.

Výstavu otevíráme pro organizované skupiny min. 30 osob a pro předchozí domluvě.

Vstupné na výstavu

-         Dospělí … 200 Kč

-         Důchodci, studenti, ZTP … 180 Kč

-         Děti do 12 let … 150 Kč

 

Kontakt: +420 721 546 874 nebo na: info@forty.cz

Popis prohlídky

První místnost se zabývám „pravěkem kinematografie“ sami si zkusíte rozpohybovat první film od Eduarda Muybridge. Podíváte se na vzácné ručně malované obrázky z 19. století a promítnete si je nejjednodušším promítacím přístrojem – Laternou Magicou. Zkusíte si, jak tvrdý chleba měl promítač v roce 1901, když budete točit promítačkou na kliku. A mnoho dalšího.

V druhé místnosti všichni zavzpomínáte na své dětství. Uvidíte „moderní“ přístroje ze století 20. Od malých domácích promítacích přístrojů po profesionální promítačky z kina. Za zmínku rozhodně stojí i pult stříhače, či ukázka filmovacích kamer.

Poslední místnost skrývá soukromé kino s kapacitou 60 osob. Zde se posadíte do šera a užijete si krátkou ukázku těch nejstarších filmů od bratrů Lumiérů, Tomase Alvy Edisona, Georgese Meliése a dalších.

Vaše děti se zabaví tvůrčí prací v kinematografické dílně, kde si sami vyrobí optickou hračku Taumatrop.

Výstava byla realizována především díky podpoře Romana Prokeše, který poskytl, zprovoznil či vyrobil většinu přístrojů a přispěl svými znalostmi z oboru a zkušenostmi s muzejní prací. 


Fotogalerie

 (foto)

FORT KŘELOV  |  restaurace  |  muzeum  |  outdoorová zábava  |  firemní teambuilding a večírky  |  koncerty